fbpx

BEZPŁATNE BADANIA SŁUCHU

Oferta dla lekarzy i punktów protetycznychBadanie słuchu

 

W AuriSOM Badania Słuchu są zawsze bezpłatne !

 

Badanie słuchu (audiometria) ma wieloletnią tradycję. Najprostsze badanie audiometryczne to mówienie cichym szeptem z odległości 4-5m. Jest to rodzaj badania przesiewowego (słyszy - nie słyszy) często stosowanego w badaniach słuchu uczniów i poborowych ze względu na niewielki zakres przygotowania personelu medycznego oraz mały wkład finansowy na zakup specjalistycznej aparatury badawczo-pomiarowej. Ale są i inne metody badań audiometrycznych:

Badania audiometryczne dzieci

Audiometria płodowa polega na badaniu reakcji tętna płodu na bodźce dźwiękowe. Ogromne wzruszenie wywołuje u rodziców fakt reakcji przyszłego dziecka w ostatnim okresie ciąży na głośne słowa wypowiadane przez dorosłych.

Reakcje wieku noworodkowego na bodźce akustyczne: • odruch uszno-powiekowy, • odruch Moro (przestrachu i obejmowania), • odruch przerwania płaczu i ssania, • odwracanie oczu i głowy w kierunku źródła dźwięku, • pogłębianie oddechu i wybudzanie ze snu.

Reakcje wieku niemowlęcego (7-9 miesięcy): • reakcja na ciche szmery, nawoływanie i dźwięki (szklanka-łyżeczka, grzechotka) • reakcja na instrumenty muzyczne i zabawki

Częstotliwość i natężenie dźwięku zabawek i instrumentów muzycznych:

Rodzaj zabawkiCzęstotliwość w HzNatężenie w dBOdległość źródła dźwięku od dziecka w cm
Zabawki   
bębenek64-100050-7025-200
trąbka500-800050-8525-200
gwizdek1000-1600050-8025-200
Instrumenty   
bębenek32-200060-7525-200
kastaniety64-1600050-8025-200
trąbka500-1600080-10525-200
marakesz mały125-1600060-9025-200
czynele125-3200070-8025-200

Audiometria odruchowa - wybudzanie dziecka ze snu przy zastosowaniu delikatnych bodźców szumowych o odpowiednio dobranym natężeniu i częstotliwości; próg wybudzenia z płytkiego snu wynosi 55 dB, a z głębokiego 70-75 dB

W audiometrii zabawkowej dzieci od 3 r.ż. - na bodziec akustyczny dziecko reaguje pokazywaniem zabawki, przeźrocza, rysunku. Od 4 r.ż. wykonuje się rutynową audiometrię tonalną. Powyżej 6 r.ż. można wykonywać badania słuchu metodami psychofizycznymi łącznie z próbami nadprogowymi i audiometrią mowy.

Badanie audiometryczne osób dojrzałych

Badanie to polega na umieszczeniu pacjenta w kabinie ciszy lub w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu i przekazaniu mu dźwięków poprzez głośniki lub specjalne słuchawki. Pacjent reaguje (najczęściej przez naciśnięcie przycisku) wtedy, gdy dźwięk usłyszy lub gdy przestaje go słyszeć. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.

I przystępujemy do badań: audiometria mowy jest jedną z najczulszych metod badań słuchu. Polega na podawaniu ściśle określonego zestawu poleceń lub słów (lista artykulacyjna) nagranych lub odczytywanych poprzez głośniki lub słuchawki. Próg słuchowy w audiometrii mowy odpowiada natężeniu dźwięku, przy którym jest prawidłowo rozumianych 50% słów lub poleceń.

audiometria impedancyjna opiera się na pomiarze odruchów mięśnia strzemiączkowego i naprężeniu błony bębenkowej. Jest najbardziej obiektywną i jedną z najczęściej stosowanych dokładnych metod badania słuchu. Audiometria impedancyjna znajduje również zastosowanie w pomiarze oporu akustycznego i ciśnienia w uchu środkowym. Pomiar ten zwany jest tympanometrią. Pomiaru ciśnienia w uchu środkowym dokonuje się poprzez zmianę ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym do uzyskania takiego, jakie panuje w uchu środkowym. Impedancja ucha środkowego jest wtedy najmniejsza, a podatność błony bębenkowej największa. Do pomiarów impedancji używa się bardzo skomplikowanych przyrządów - audiometrów impedancyjnych, tympanometrów ze specjalnymi słuchawkami i wkładkami dousznymi.

audiometria odpowiedzi elektrycznych (ERA) polega na rejestrowaniu i ocenie zjawisk elektrycznych, które powstają po stymulacji bodźcem akustycznym ucha w każdym odcinku drogi słuchowej, poczynając od receptora, a kończąc na płacie skroniowym kory mózgowej. Badania te - obiektywne i nieinwazyjne - są szeroko stosowane w diagnostyce zaburzeń słuchu u dzieci.

audiometria tonalna to najczęściej stosowane badanie słuchu w gabinetach laryngologicznych. Osoba badana znajduje się w specjalnym pomieszczeniu lub w kabinie ciszy i odpowiada po usłyszeniu dźwięku. Dźwięk jest generowany z audiometru do specjalnych słuchawek (na przewodnictwo powietrzne lub kostne) lub głośników. Mierzy się odpowiedzi w poszczególnych częstotliwościach i natężeniach dźwięku, a wyniki są prezentowane w postaci krzywych - audiogramów. Stosowane są różne testy badawcze i różne metody badań. Uzyskane krzywe audiometryczne obrazują schorzenia i wielkość ubytków słuchu i są podstawą ewentualnego leczenia i doboru aparatu słuchowego.

Nie zwlekaj i już dzisiaj zapisz się na Bezpłatne Badanie Słuchu w AuriSOM

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij